Menu Content/Inhalt
Start arrow Spektakl profil...
Spektakl profilaktyczny "Pętla zdarzeń" PDF Drukuj Email
Wpisał: Rafał Pałka   
26.04.2007.


18 kwietnia 2007 roku nasze Gimnazjum gościło aktorów z Impresariatu Artystycznego „Inspiracja” z Krakowa, którzy przybyli na zaproszenie dyrekcji ze spektaklem profilaktycznym zatytułowanym „Pętla zdarzeń”.

 

Tematem przewodnim przedstawienia jest agresja i przemoc rówieśnicza, której ofiarą stał się młody chłopak nazywany przez swych kolegów „Składakiem”. Jego zachowanie na co dzień w żaden sposób nie wskazywało, że mógł takiej przemocy doświadczać. A jednak tak było i w konsekwencji doprowadziło to chłopca do próby samobójczej, która wstrząsnęła społecznością szkolną. Młoda dziennikarka podejmuje śledztwo w celu ustalenia przyczyn tego desperackiego czynu. Zbiera materiały poprzez rozmowy z osobami z otoczenia „Składaka”: ojcem, nauczycielką i jednym z jego kolegów. Jednak żadne z tych spotkań nie daje odpowiedzi na pytanie intrygujące dziennikarkę.

 

W rozwikłaniu zagadki pomagają fragmenty znalezionego w domu pamiętnika nastolatka, które pokazują obraz osoby gnębionej, prześladowanej, zdesperowanej swą samotnością i niemocą.

 

Spektakl w bardzo przystępny dla młodzieży sposób pokazał jak ważna w codziennym życiu każdego z nas jest empatia, umożliwiająca wczucie się w sytuację drugiego człowieka, a także asertywność, pozwalająca oprzeć się naciskom ze strony otoczenia oraz umiejętność rozwiązywania konfliktów poprzez rozmowę z ludźmi, których spotykamy na swojej życiowej drodze. Aktorzy przypomnieli również młodzieży, iż wobec zła nie wolno przechodzić obojętnie  i pokazali, gdzie szukać pomocy i jakie mechanizmy obronne może przyjmować potencjalna ofiara przemocy.

Pedagog szkolny: A. Sobów

Zmieniony ( 06.02.2009. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Menu główne

Start
Szukaj

Gościmy